top of page

Безпечний відпочинок на природі

Оновлено: 5 лип. 2021 р.


Сонце почало гріти сильніше. Дні стали довші. Абрикоси та вишні вдягли місто в святкові шати. Хвилі нібито наздоганяють сонячні зайчики. З кожним подихом весняні аромати збуджують уяву картинками пікніку, а в роті з'являється смак найсвіжішого шашлику. Як же хочеться скинути з себе всю важкість зими та під дзвінкий сміх друзів повалятися в високій траві. Так казково опинитися подалі від цивілізації. Як і все відпочинок на природі має й зворотню сторону. Знаходячись далеко від міста, ми наражаємо себе на безліч ризиків: опіки, рани, укуси й так далі. Що необхідно знати, до чого бути готовим і що взяти з собою? Ми починаємо низку статей щодо безпеки на природі, що нададуть вам необхідну інформацію та підготують вас до різних загроз.

Перше до чого необхідно бути готовим це укуси комах, тварин та змій. Одні з них не приємні, інші небезпечні, треті смертельні. Саме тому так важливо знати чого остерігатися і як діяти у разі укусу.

За різними джерелами на території України проживає від трьох до п’яти видів гадюк. Це єдині отруйні змії в нашому регіоні. Гадюка Нікольського (лісостепова) відрізняється чорним кольором тіла і знизу кінчика хвосту жовтою, іноді жовто-помаранчевою плямою. Проте молоді особини можуть мати сірувато-коричневий колір і в такому випадку видно зиґзаґоподібний малюнок, котрій є у всіх інших видів гадюк. Характерною також є голова, оскільки її передня частина вузька, а задня широка й виступає за тулуб і чимось нагадує верхів'я спису.

Гадюки

Гадюки полюбляють високу траву, схили з заростями кущів, ущелини, старі пні й так далі. В більшості випадків укус гадюки не є смертельним для людини, проте навесні, у шлюбний період, дія отрути посилюється. Отрута  гадюк впливає на згортання крові та викликає крововиливи. Найнебезпечнішими є укуси в зоні шиї, обличчя, зап’ясть. У випадку укусу необхідно максимально знизити рух крові, зменшивши рухливість  даної частини тіла, пити багато води (спиртне протипоказане), так само буде корисним прикласти лід чи накласти тугу пов’язку. Щодо відсмоктування отрути, то тут думки розділилися, оскільки з одного боку це може видалити 30-60% отрути та зменшити шкоду здоров’ю. З іншого боку зуби гадюк достатньо довгі й отрута вводиться глибоко, також бактерії в слині створюють додатковий ризик для постраждалого, а мікротріщини в ротовій порожнині “рятівника” небезпечні для нього самого.

Каракурт

Серед членистоногих найнебезпечнішим в Україні є каракурт. Його отрута в 15 разів сильніша від отрути гримучої змії та в 2-4% його укус смертельний. Розміри павуків від 0.7 до 2 см.. Характерним є їх чорний колір в червоні плями на черевці. Оскільки сам укус не відчувається, то важливими є симптоми до них відносять: ломоту в тілі, сухість у роті, напружений прес, підвищена температура та погіршення відходу газів.Тарантул

Другим в списку є тарантул. Його отрута смертельна тільки у випадку сильної алергічної реакції, та загалом обмежується набряком, болем, онімінням та підвищеною температурою. Власне укус схожий на укус оси. Тарантули досягають 4 см. і мають буро-сіро-чорне забарвлення.


Агріопа

Маловідомим загалу є аргіопа. Його легко впізнати за жовтим в чорну смужку черевцем. Так само як і в тарантулів їхній укус може спричинити смерть тільки за умов сильної алергічної реакції. Власне укус доволі болісний та викликає почервоніння, набряк та оніміння, проте через декілька годин біль проходить, а набряк зникне через кілька днів. У випадку укусу павука поводити себе варто як і при укусі змії.Оскільки всі три види павуків  активізуються вночі, в середовищі перебування затемна надягайте довгі брюки та закрите взуття. Якщо ж ви побачили на собі одну з вищезазначених істот – не придавіть його, а обережно збийте з себе швидким та різким ударом пальця.


Ще однією загрозою відпочинку є кліщі. На відміну від вищезазначених істот не отруйні, проте вони переносять різні захворювання.

Кліщ

Найнебезпечнішим є енцефаліт, котрий виявляється на 7-21 день. Першими ознаками є сильний головний біль, блювання та лихоманка з ознобом. Так само виникають паралічі верхньої частини тіла. Друга небезпека – це Хвороба Лайма. В даному випадку інкубаційний період складає 7-14 днів. Хвороба проявляється ознобом, підвищенням температури, головними болями, втомлюваністю, слабкістю і ломотою в м’язах. Головнім є витягти кліща якомога швидше, якщо ви не впевнені в своїх силах або боїтесь – доручіть це знаючим і вміючим лікарям.


Укуси будь-яких комах в нашому регіоні, хоча і можуть бути дуже болісними, та загрозу становлять лише алергічні реакції. Проте при будь-якому укусі головним є доставити постраждалого до лікарні якомога швидше!

В наступній статті ми розповімо про те, що додати до аптечки виїжджаючи за місто і про що слід подумати заздалегідь

31 перегляд0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page